Prefabrik

ANA SAYFA


Prefabrike kelimesi, yani parçaları önceden hazırlanarak kuruluma hazır manasına gelen kelimeden türeyen prefabrik, yakın zamanda geliştirilen çok önemli bir malzemedir. Adından da anlaşılacağı gibi fabrikalarda üretilen ve demonte bir şekilde istenilen alana nakledilen ve daha sonra da kurulumu yapılan bu ürünler, çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Ülkemizde ilk olarak doğal afetlerden olan deprem sonrasında kurulan kentlerde duyulan bu ürünler, yaşam alanları olarak insanların beklentilerini karşılama noktasında çok etkilidir.

Prefabrik Ürünlerin Özellikleri

Prefabrik ürünler, farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bazen bir hastane bölümü olarak kullanıldığı görülen bu ürünler bazen ise bir kafe olarak kullanılabilmektedir. Plastik görünümüne sahip olsa da son derece dayanıklı bir malzemeden üretilen bu ürünler, kullanım amacına göre farklı özelliklere sahip olabilir. Fakat genel olarak özelliklerin şu şekilde sıralanması mümkündür:

  • Demonte olduğundan dolayı taşınması çok kolaydır ve kara, deniz, hava ve tren yoluyla yapılabilmektedir.
  • Son derece dayanıklı bir yapıya sahip olup dış etkenlerden etkilenmezler.
  • Olası yangınlarda kendinden sönme özelliği ile yangınların yayılmasını engellerler.
  • Montajları son derece kolaydır ve kısa sürede istenilen noktalara kurulumları yapılabilir.
  • Farklı ölçülere sahip olan bu ürünler, kullanım amacına göre dizayn edilebilir.

Prefabrik ürünlerin özelliklerini genel olarak bu şekilde sıralamak mümkündür. Fakat bunların haricinde de ekstra özellikleri olduğunu söylemek, yanlış olmayacaktır.

Prefabrik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Prefabrik seçimi yapılırken öncelikle kullanım amacı belirlenmelidir. Çünkü söz konusu ürünlerin farklı seçenekleri vardır ve buna bağlı olarak özelliklerin değiştiği bilinmektedir. Ayrıca, kullanılacak olan ürünlerin ölçülerinin ne kadar olması gerektiği de belirlenmeli ve ürünler buna göre değerlendirilmelidir. Bunların haricinde alım yapılan firmanın daha sonrası için teknik destek vermesi, nakliye ve kurulumu üstlenmesi de son derece önemli ayrıntılardır.